Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenie a dopravu platíme my.

zvýšená hladina cukru v krvi

Zvýšená hladina cukru v krvi: Typické príznaky a príčiny

Zvýšená hladina cukru v krvi nie je na prvý pohľad veľmi viditeľná a nebolí, takže s ňou môžeme nejaký čas žiť a nemusíme o nej vôbec vedieť. Lenže ak tento jav neodhalíme včas, môžeme byť na najlepšej ceste k vzniku cukrovky 2. typu. Na aké telesné príznaky by ste si mali dávať pozor? A existujú rizikové faktory, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku prediabetu a cukrovky druhého typu?

Každý by mal z času na čas navštíviť svojho lekára na preventívnu prehliadku. Počas prehliadky zistíme nielen to, aký je náš lipidový profil, ale aj to, či máme zvýšenú hladinu cukru v krvi. Správna hladina cukru v krvi je pre organizmus veľmi dôležitá, pretože ak sa dostane z rovnováhy, môže to mať množstvo vážnych následkov. A to najmä vtedy, keď sa pomyselná ručička vychýli k vyšším hodnotám.

Predtým, ako sa u človeka vyvinie cukrovka 2. typu, môže byť telo určitý čas v stave nazývanom prediabetes. Hoci človek ešte nie je technicky chorý, od cukrovky ho delí len malý krôčik. Keďže však často stačí začať realizovať premyslenú zmenu životného štýlu v dlhodobom horizonte, zodpovedným konaním sa dá najhoršiemu scenáru predísť.

No čo ak ste ešte len na začiatku svojej cesty a neviete, ako nájsť cestu? Jednoducho zostaňte pokojní. Pohodlne sa usaďte a ponorte sa do tejto témy spolu s nami.

9 príznakov vysokej hladiny cukru v krvi

Pri zvýšení hladiny cukru v krvi sa môžu vyskytnúť mierne problémy, ktorým spočiatku nemusíte venovať veľkú pozornosť. Môžu zahŕňať napríklad zvýšený pocit smädu a hladu, ktoré môžete ľahko pripísať aktuálnym životným okolnostiam. Môžu vás tiež bolieť hlavy, môžete častejšie skákať a môžete mať občasné problémy s rozmazaným videním.

Ak je hladina cukru v krvi dlhodobo zvýšená, môžete zaznamenať nasledujúce príznaky:

  • Únava
  • Neúmyselný úbytok hmotnosti
  • Častejšie vaginálne kvasinkové infekcie
  • Kožné infekcie
  • Pomalšie hojenie rán (napríklad rezných rán atď.)

V prípade, že sa u vás vyskytne kombinácia viacerých takýchto problémov, je rozumné objednať sa na preventívnu prehliadku k lekárovi, ktorý vás dôkladne vyšetrí a určí hlavnú príčinu týchto problémov.

Čo zvyšuje hladinu cukru v krvi?

Hladina cukru v krvi kolíše aj u zdravých ľudí, napríklad po jedle alebo po náročnej fyzickej aktivite. Z tohto dôvodu by sme mali presne vedieť, čo môže spôsobiť zvýšenie hladiny cukru v krvi, pretože na základe toho môžeme podniknúť preventívne kroky, ktoré môžu hladinu v našom živote stabilizovať.

Pridané cukry a sladidlá

Jedným z najhorších možných prehreškov je dlhodobá konzumácia potravín a nápojov, ktoré obsahujú veľké množstvo pridaného cukru a umelých sladidiel. Nielen preto, že sú rizikové pre obezitu alebo zubný kaz, ale aj kvôli riziku dlhodobého zvýšenia hladiny cukru v krvi. Toto riziko môže byť obzvlášť aktuálne, ak takéto nápoje a potraviny konzumujete denne a vo veľkých množstvách.

Potraviny obsahujúce nasýtené tuky

Sacharidy sa zvyčajne spomínajú v súvislosti s hladinou cukru v krvi, ale ani nasýtené tuky by sa v zdravej strave nemali prehliadať. Najmä preto, že sa predpokladá, že podporujú inzulínovú rezistenciu. Namiesto nich môžete radšej využívať zdravé zdroje tukov, ktoré konzumujete v obmedzenom množstve. Príkladom sú semená a orechy, olivový olej alebo avokádo.

Vynechanie raňajok

Niektorí ľudia nemajú po prebudení chuť alebo čas na raňajky. Alebo si možno myslíte, že keď nebudete raňajkovať, ušetríte kalórie a budete môcť jesť viac počas dňa. Ľudia, a najmä tí s prediabetom alebo cukrovkou II. typu, by však rozhodne nemali úplne vynechávať raňajky. Mali by jesť primerané porcie jedla počas celého dňa, čo je dosť dôležité pre udržanie normálnej hladiny cukru v krvi.

Stres

Takmer nikto z nás sa v živote nevyhne stresu. Problémom je, že môže mať negatívny vplyv na našu duševnú pohodu aj fyzické zdravie. Okrem toho môže dlhodobý stres viesť k zvýšenej hladine glukózy.

V takejto situácii si niektorí ľudia radšej zapália cigaretu, zjedia svoje obľúbené jedlo alebo si dajú pohár vína. Tieto kompenzačné mechanizmy sa však nepovažujú za zdravé a opäť môžu mať negatívny vplyv na hladinu cukru v krvi. Namiesto toho sa preto odporúča vyskúšať niektoré iné, ktoré sa môžu stať vašou novou záľubou. Môže medzi ne patriť čítanie kníh, lúštenie krížoviek, tanec, maľovanie a kreslenie a mnoho ďalších voľnočasových aktivít, ktoré môžete vykonávať buď doma, alebo v skupine iných nadšencov.

Nedostatok spánku

Nedostatok spánku môže tiež napáchať veľa škody. Najmä ak je dlhodobý (napríklad kvôli práci na zmeny). V ideálnom prípade by sme mali každý deň odpočívať 7 až 9 hodín. Ak spíme menej, spôsobujeme telu ďalší stres, ktorý môže spôsobiť zvýšenie hladiny cukru v krvi. (O čom sme už hovorili.) Budete mať tiež väčšiu chuť na nezdravé jedlo, pretože telo si bude vyžadovať rýchlu energiu, ktorú využije v krízových situáciách. Takže budete mať ťažšie dodržiavať zdravú stravu, ktorá je dôležitá pre normálnu hladinu glukózy, a budete tiež náchylní na priberanie, čo je ďalší rizikový faktor prediabetu a cukrovky.

Zlá dentálna hygiena

Možno ste prekvapení, pretože ste o tomto faktore nevedeli, ale aj zlá ústna hygiena môže z dlhodobého hľadiska prispieť k vysokej hladine cukru v krvi. Okrem toho zápalové ochorenie ďasien môže spôsobiť zápal aj v iných častiach tela, čo môže vyvolať ďalšiu pomoc komplikácií. Urobte si preto láskavosť a každý deň si dôkladne vyčistite zuby. Potom používajte medzizubnú kefku, zubnú niť a ústnu vodu. Raz alebo dvakrát ročne si tiež zájdite na dentálnu hygienu.

Prediabetes

Môže trvať určitý čas, kým sa u človeka vyvinie diabetes II. typu. V tom čase už môže dôjsť k zvýšeniu hladiny cukru, ale hodnoty ešte nedosahujú úroveň cukrovky. Táto informácia je veľmi dôležitá, pretože ak sa vám podarí odhaliť problém v tomto čase, správnou životosprávou sa môžete postupne dopracovať k tomu, že sa u vás cukrovka II. typu napokon nerozvinie.

Medzi rizikové faktory pre vznik prediabetu patria:

  • Vek nad 45 rokov
  • Nadváha alebo obezita
  • Nedostatok pohybu
  • Rodinná anamnéza
  • Vyšší krvný tlak
  • Vysoká hladina cholesterolu

U žien môže zohrávať úlohu aj to, či mali počas tehotenstva gestačný diabetes. Hoci po pôrode zvyčajne vymizne, môže to naznačovať, že by si mali v budúcnosti dávať väčší pozor. Hladinu cukru v krvi by mali pozornejšie sledovať aj ženy, ktoré majú PCOS, a ženy v menopauze a po nej.

Ako si udržať normálnu hladinu cukru v krvi?

V súčasnosti sú na trhu voľne predajné výživové doplnky na podporu normálnej hladiny cukru v krvi, podporu chudnutia a potlačenie chuti na sladké, ktoré sú prirodzene zložené z bylín, vitamínov a ďalších zložiek. Pokiaľ ide o viaczložkové, môžu v zložení ponúkať berberín, gymnemu sylvestre, cejlónsku škoricu, vitamín D3, kyselinu alfa-lipoovú, chróm, horčík a niacín.

Nezabudnite ich užívanie podporiť zmenou životného štýlu, ktorá by mala v ideálnom prípade zahŕňať dostatok spánku, pravidelnú fyzickú aktivitu, zdravú stravu so zvýšeným dôrazom na príjem kvalitných bielkovín a vlákniny, zníženie stresu a dostatočný príjem tekutín.

Zdroje informácií

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9815-hyperglycemia-high-blood-sugar – Hyperglykémia (anglicky)

https://www.nhs.uk/conditions/high-blood-sugar-hyperglycaemia/ – Vysoká hladina krevního cukru (anglicky)

https://www.everydayhealth.com/diabetes/9-tips-lower-blood-sugar-naturally/ – 10 tipov na zníženie hladiny cukru v krvi (anglicky)

https://www.everydayhealth.com/hs/type-2-diabetes-care/everyday-things-spike-blood-sugar-pictures/ – 10 vecí, ktoré môžu zvýšiť hladinu cukru v krvi (anglicky)

Posledná aktualizácia článku: 2. 11. 2023

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

DIAPIL® je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

Tradičná značka

vyvinuté a vyrobené v ČR

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru