Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenie a dopravu platíme my.

prediabetes

Prediabetes: Ako ho rozpoznať a riešiť prírodnou cestou?

Pri zvýšenej hladine cukru v krvi sa s tým nedá nič robiť. Aj keď ešte nedosiahla hodnoty, ktoré sú typické pre cukrovku 2. typu. Existuje nejaký spôsob, ako rozpoznať problém nazývaný prediabetes? A dá sa ešte šliapnuť na záchrannú brzdu a zabrániť vzniku tohto ochorenia?

Hladina cukru v krvi sa mení v závislosti od toho, či sme jedli, ako sme fyzicky aktívni alebo aký je náš zdravotný stav. Úlohu môže zohrávať aj naša genetika. Mnohí ľudia však nevedia, že majú hladinu cukru v krvi do veľkej miery pod vlastnou kontrolou, a tak môžu nevedomky pristupovať k svojmu životnému štýlu tak, že sa u nich po určitom čase (a celkom bežne v zrelšom veku) začnú prejavovať príznaky cukrovky.

Diabetes II. typu však málokedy vzniká z ničoho nič. Ak by sme si zvykli pravidelne sledovať hladinu glukózy, možno by sme včas zistili, že máme stav nazývaný prediabetes, ktorý naznačuje možné problémy v blízkej budúcnosti.

Aké hodnoty sa vzťahujú na prediabetes? Existujú pre neho nejaké rizikové faktory? A je možné sa z nej dostať zmenou životného štýlu?

Čo je to prediabetes?

Prediabetes je zdravotný stav, ktorý predchádza vzniku cukrovky II. typu. Je charakterizovaný poruchou glykémie nalačno a poruchou glukózovej tolerancie. Na stanovenie diagnózy je potrebná prítomnosť iba jedného z týchto dvoch stavov. Ak sú prítomné obe, riziko vzniku cukrovky je vyššie. Okrem toho môže prediabetes zvýšiť riziko ďalších zdravotných problémov.

Ako rozpoznať prediabetes – príznaky

Významnou komplikáciou pre väčšinu smrteľníkov je, že prediabetes zvyčajne nemá žiadne príznaky, ktoré by ste mohli na sebe odhaliť. Z výsledkov krvných testov sa dá lekárom spoľahlivo preukázať, preto je vhodné nezanedbávať pravidelnú prevenciu. (Hodnoty sa pohybujú v rozmedzí 5,6 mmol/l až 6,9 mmol/l. Pri hodnotách nad 7 mmol/l ide o cukrovku.)

Okrem iného sa príznaky prediabetu môžu objaviť v okamihu, keď sa situácia zhorší. V skratke to znamená, že príznaky si môžete všimnúť až vtedy, keď sa u vás rozvinie neliečená cukrovka. Výnimočne pozorní jedinci si môžu počas prediabetu všimnúť nápadne tmavšiu pokožku na určitých častiach tela, napríklad na krku alebo v podpazuší, ale mnohí tomuto javu nemusia venovať pozornosť.

Ak sa prediabetes blíži k cukrovke 2. typu, môžete si ďalej všimnúť:

 • Väčší pocit smädu
 • Časté močenie
 • Zvýšený pocit hladu
 • Únava
 • Rozmazané videnie
 • Častejší výskyt infekcií
 • Pomalšie hojenie rán
 • Neúmyselný úbytok hmotnosti

Ak spozorujete jeden alebo viacero z týchto príznakov, čo najskôr sa objednajte k lekárovi. Čím skôr budete situáciu riešiť, tým lepšie.

Príčiny a rizikové faktory

Presná príčina prediabetu u niektorých ľudí nie je odborníkom stále dobre známa. Predpokladá sa však, že svoju úlohu môže zohrávať rodinná anamnéza a genetika. Existuje však mnoho rizikových faktorov, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť týchto metabolických problémov. Patrí medzi ne nadváha alebo obezita, nezdravá strava, nedostatok pohybu, nedostatok spánku, fajčenie alebo predchádzajúca skúsenosť s tehotenskou cukrovkou. Ženy by si tiež mali sledovať hladinu cukru v krvi, ak majú problémy so syndrómom polycystických vaječníkov.

Ako na prediabetes?

Aj keď vás myšlienka na liečbu cukrovky môže desiť, zistenie prediabetu automaticky neznamená, že sa u vás vyvinie cukrovka 2. typu. Všetko však závisí od osvojenia si zdravšieho životného štýlu a jeho skutočného dôsledného dodržiavania. Našťastie pre nás všetkých je možné v tomto štádiu vyskúšať kombináciu niekoľkých rôznych liečebných postupov.

Prírodné doplnky stravy

Prvou možnosťou je dlhodobé užívanie prírodných výživových doplnkov na podporu normálnej hladiny cukru v krvi, zníženie chuti na sladké a podporu chudnutia, ktoré obsahujú napríklad vitamíny a bylinky.

Vo viaczložkovom doplnku stravy tohto typu môžete hľadať kombináciu týchto látok:

 • Berberín
 • Gymnema sylvestre
 • Škorica cejlónska
 • Kyselina alfa-lipoová
 • Vitamín D3
 • Chróm
 • Horčík
 • Niacín

Takýto doplnok stravy by ste mali konzultovať s lekárom, ak už užívate lieky na zníženie hladiny cukru v krvi, ale keďže lekári zvyčajne odporúčajú zmenu životného štýlu počas prediabetu, jeho užívanie by malo byť v poriadku.

Cvičenie

Fyzická aktivita má pozitívny vplyv na hladinu cukru v krvi. Pomáha tiež znižovať nadváhu, ktorá je jedným z existujúcich rizikových faktorov prediabetu a cukrovky II. typu.

Samozrejme však nemusíte začať s ničím príliš náročným. Najmä ak ste sa ešte len prepracovali k lepšej kondícii. Na začiatok si môžete pohyb rozdeliť do niekoľkých fáz počas dňa, počas ktorých sa budete snažiť hýbať vždy 5 až 10 minút. Takto ľahšie dosiahnete požadovaných 15-30 minút športovej aktivity denne. Pre starších ľudí a osoby so zdravotnými problémami môže byť vhodná napríklad rýchla chôdza, nordic walking alebo plávanie. Nakoniec, keď budete mať pocit, že zvládnete viac, môžete prejsť na niečo náročnejšie a cvičiť dlhšie.

NIE fajčeniu

Fajčenie nie je rizikové len pre vaše pľúca alebo plodnosť, ale aj pre iné oblasti vášho celkového zdravia. Keďže ľudia s prediabetom a cukrovkou môžu mať zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení, ktoré fajčenie tiež podporuje, najlepšie je, ak s fajčením čo najskôr prestanete.

Zdravší jedálniček

V každom prípade by ste nemali podceňovať význam správne nastavenej stravy, ktorá by mala obsahovať minimum spracovaných potravín a sladkostí. Namiesto toho si doprajte čerstvé potraviny a začnite klásť väčší dôraz na príjem celozrnných výrobkov a vlákniny.

Siahnuť môžete po:

 • Čakankovom sladení (výborne chutí, obsahuje málo cukru a prebiotickú vlákninu inulín)
 • Čerstvom ovocí a zelenine
 • Celozrnnom pečive, cestovinách a tmavej ryži
 • Strukovinách
 • Kvalitných proteínoch (z chudého mäsa)

Zároveň je veľmi dôležitá aj kontrola porcií, ktoré by nemali byť prehnane veľké. V každom pokrme by malo byť len obmedzené množstvo sacharidov, ktoré by mali byť v najlepšom možnom prípade doplnené aj vlákninou a kvalitným proteínom.

Ktorý krok je ten najdôležitejší?

Prvým bodom môže byť už spomínané dlhodobé užívanie prírodného doplnku stravy na podporu normálnej hladiny cukru, chudnutie a obmedzenie chuti na sladké, ktorý zoženiete vo voľnom predaji. Zároveň by ste ale nemali vynechávať ani ďalšie odporúčané tipy na podporu zníženia krvného cukru, ktoré sme spomenuli v tomto článku, a ktoré úzko súvisia so zdravým životným štýlom. Keď ich ešte doplníte o redukciu stresu a o dostatočné množstvo spánku, mali by ste byť so svojim snažením na dobrej ceste.

Zdroje informácií

https://www.wikiskripta.eu/w/Prediabetes_(rozcestn%C3%ADk) – Prediabetes (česky)

https://www.healthline.com/health/diabetes/how-to-reverse-prediabetes-naturally – Prírodné metódy na odvrátenie zhoršenia prediabetes (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/prediabetes/symptoms-causes/syc-20355278 – Všetko o prediabetes (anglicky)

Posledná aktualizácia článku: 28. 11. 2023

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

DIAPIL® je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

Tradičná značka

vyvinuté a vyrobené v ČR

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru