Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenie a dopravu platíme my.

cukr v krvi potraviny

Potraviny pri zvýšenej hladine cukru v krvi: Čo jesť a čo nie?

Všetci máme v tele cukor v krvi.Okrem toho počas dňa klesá a stúpa. Hlavný rozdiel je však v tom, že niektorí ľudia ho majú dlhodobo zvýšený nad zdravú normu. Vplyv na to môže mať samotná cukrovka aj prediabetes. Viete, ako ovplyvňuje hladinu cukru v krvi strava? A existujú potraviny, ktoré sú pre ľudí so zvýšeným cukrom vhodnejšie ako iné?

Náš celkový životný štýl, ktorý v mnohých prípadoch nemusí byť príkladný, má veľký vplyv na hladinu cukru v krvi a naše správanie. Na jednej strane je to veľký strach, pretože naša situácia sa môže ľahko vymknúť spod kontroly.Na druhej strane nám to však dáva nádej, že ak včas zatiahneme za záchrannú brzdu, môžeme pozitívne ovplyvniť hladinu cukru v krvi tak, aby sa napríklad cukrovka vôbec nerozvinula. Zdravý životný štýl môže dokonca podporiť lepšie zvládanie už existujúceho ochorenia. Takže aj v tejto situácii má upravený životný štýl jednoznačne význam.

Jeden z najväčších vplyvov na hladinu cukru v krvi má určite to, ako je nastavená naša denná strava. Ako sa teda uistiť, že všetko v ňom je na úrovni?

Spoločne sa na to pozrieme nižšie.

Ako môže strava ovplyvniť hladinu cukru v krvi?

Krvný cukor, známy aj ako glukóza, pochádza z potravy, ktorú konzumujeme. Telo si ju vytvára trávením určitých potravín na cukor, ktorý koluje v krvnom obehu. Krvný cukor sa používa na zabezpečenie energie, ktorú telo potrebuje na normálne fungovanie. Cukor, ktorý nie je potrebný na okamžité napájanie tela, sa ukladá v bunkách na neskoršie použitie. Príliš veľa cukru v krvi môže byť škodlivé. Cukrovka 2. typu je ochorenie, ktoré charakterizuje hladina cukru v krvi vyššia, ako sa považuje za normálnu. Navyše, keď sa nepodchytí včas, môže spôsobiť množstvo vážnych zdravotných komplikácií.

Skonzumované sacharidy sa premieňajú na cukor v krvi. Čím viac sacharidov zjete, tým vyššia hladina cukru sa uvoľní pri trávení a vstrebávaní potravy. Sacharidy v tekutej forme zjedené samostatne sa vstrebávajú rýchlejšie ako sacharidy v pevnej potrave. Takže vypitie limonády spôsobí rýchlejšie zvýšenie hladiny cukru v krvi ako zjedenie kúska pizze.

Diéta pri cukrovke

Pri liečbe cukrovky je dôležité vyberať si také potraviny a porcie jedál, ktoré sú dostatočne veľké na to, aby sa zabránilo dramatickým výkyvom hladiny cukru v krvi, ale aby sa krivka cukru v krvi udržiavala stabilná alebo klesajúca. (A keďže potraviny a nápoje môžu túto krivku výrazne ovplyvniť, mali by byť hlavným cieľom diéty.

Najlepšie potraviny na zníženie cukru v krvi

Ľudia, ktorí trpia vysokou hladinou cukru v krvi, by mali v strave uprednostniť vlákninu a kvalitné zdroje bielkovín. Vhodné sú aj potraviny a nápoje, ktoré majú nízky glykemický index.

Dobrou voľbou pre vás bude:

 • Mäso z morských rýb
 • Kuracie mäso bez kože
 • Morčacie mäso
 • Tofu
 • Strukoviny
 • Syr cottage
 • Orechy a semená (ale orechové maslá len s mierou)

V malom množstve si môžete dopriať aj niektoré zdroje sacharidov, ktoré telo tiež potrebuje pre svoju normálnu existenciu.

potraviny na zníženie hladiny cukru v krvi

Vhodné možnosti môžu zahŕňať tieto potraviny:

 • Divoká ryža
 • Quinoa
 • Celozrnné cestoviny
 • Celozrnné pečivo

Pokiaľ ide o mliečne výrobky, vyberajte si predovšetkým tie, ktoré obsahujú nízky podiel tuku. Dobrou voľbou môže byť napríklad neochutený grécky jogurt alebo nesladený kefír.

Ľudia so zvýšenou hladinou cukru v krvi si môžu dopriať aj mnohé druhy zeleniny, napríklad špargľu, červenú repu, uhorky, ružičkový kel atď.

Ktorým potravinám sa vyhnúť?

Najmä tie, ktoré majú negatívny vplyv na hladinu cukru v krvi a spôsobujú ďalšie problémy. Napríklad obezitu. Bohužiaľ pre nás je to väčšina vecí, na ktoré sme si v priebehu života zvykli.

Na čiernej listine sa nachádza:

 • Sladké pekárenské výrobky
 • Cukrovinky
 • Rýchle občerstvenie
 • Polotovary a priemyselne spracované výrobky
 • Sladká limonáda
 • Alkohol
 • Vysokopercentné mliečne výrobky
 • Výrobky z bielej múky
 • Sladené raňajkové cereálie

Dávajte si tiež veľký pozor na potraviny s vysokým obsahom škrobu a sacharidov. Napríklad kukuricu alebo sladké zemiaky by ste mali konzumovať len v obmedzenom množstve. Taktiež džemy a želé nemusia byť pre vás vhodné. Málokto by si tiež pomyslel, že tekvica nemusí byť vhodná vo veľkých množstvách.

Ďalšie tipy na zníženie hladiny cukru v krvi

Nový životný štýl zameraný na zníženie hladiny cukru v krvi by mal zahŕňať nielen zmenu stravovania, ale aj mnohé ďalšie podporné opatrenia, ktoré môžu pomôcť dosiahnuť výsledky o niečo rýchlejšie.

Pomerne populárne je napríklad dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy na podporu normálnej hladiny cukru v krvi, ktoré obsahujú cejlónsku škoricu, kyselinu alfa-lipoovú, berberín, gymnema sylvestre, niacín, chróm, horčík alebo vitamín D3. Takýto prípravok môže napríklad znížiť chuť na sladké, takže krivka cukru v krvi nebude zbytočne skreslená a ľahšie sa dosiahne zníženie hmotnosti.

Pomáha tiež doplniť predchádzajúce kroky o:

 • Znížením telesnej hmotnosti
 • Dostatočnú fyzickú aktivitu (aspoň 150 minút týždenne)
 • Znížením stresu

V rámci nového životného štýlu si budete musieť dopredu naplánovať aj stravovanie. Ak sa chystáte na služobnú cestu alebo výlet, venujte doma čas príprave občerstvenia, ktoré rešpektuje vaše špeciálne stravovacie potreby.

Odporúča sa tiež jesť menšie porcie jedla počas dňa, ale častejšie. Je tiež vhodné kontrolovať veľkosť porcií. Väčšie jedlá spôsobia po konzumácii väčšie zvýšenie hladiny cukru v krvi. Prispieť k tomu môže aj zlé zloženie. Snažte sa teda venovať pozornosť týmto zdanlivým maličkostiam. Uvidíte, že sa vám to z dlhodobého hľadiska oplatí.

Zdroje informácií

https://www.everydayhealth.com/hs/managing-type-2-diabetes/best-and-worst-foods/ – Najlepšie a najhoršie potraviny pri cukrovke (anglicky)

https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/healthy-eating-for-blood-sugar-control – Kontrola hladiny cukru v krvi (anglicky)

https://www.healthline.com/health/and-after-effect-eating-blood-sugar – Ako životný štýl ovplyvňuje hladinu cukru v krvi (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetes/in-depth/diabetes-management/art-20047963 – Manažment cukrovky (anglicky)

Posledná aktualizácia článku: 23. 5. 2024

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

DIAPIL® je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

Tradičná značka

vyvinuté a vyrobené v ČR

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru