Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenie a dopravu platíme my.

skořice cejlonská

Škorica cejlónska: Poznáte jej účinky na hladinu cukru v krvi?

Škorica je obľúbené korenie, ktoré je doma v mnohých českých kuchyniach. Pridávame ju napríklad do vianočného pečiva, do rannej kaše alebo do niektorých horúcich nápojov, ktorým dokáže dodať zaujímavejšiu chuť. Nie je však škorica ako škorica. A prečo by ste mali začať dbať na to, aby škorica cejlónska vo vašej domácnosti prevládala?

Škorica je obľúbeným korením mnohých ľudí. Veď škoricový cukor sa používa na ochutenie našich veľmi obľúbených palaciniek už od detstva! Škorica však nie je dobrá len na jedenie alebo na prevoňanie miestnosti (pridáva sa napríklad do sviečok s vôňou jabĺk). Napríklad indická ajurvéda ju hojne využíva v ľudovom liečiteľstve. V Egypte sa škorica používala dokonca pri balzamovaní.

Skôr ako začnete jesť škoricu na kilá, musíte vedieť, že existujú dva hlavné druhy škorice. A že obe nie sú porovnateľnej kvality. Prvou odrodou je takzvaná čínska škorica, ktorá sa niekedy nazýva aj kasia. Tá býva cenovo výhodnejšia, preto ju v obchodoch vidíme najčastejšie. Druhým druhom je oveľa kvalitnejšia cejlónska škorica, ktorá je síce drahšia, ale má jemnejšiu chuť a lepšie podporuje ľudský organizmus.

Čo by ste o nej ešte mali vedieť?

Čo je to škorica cejlónska?

Škorica cejlónska sa niekedy nazýva aj pravá škorica. Cejlónska škorica je menší strom alebo ker, z ktorého sa zbiera a následne suší kôra. Preto keď držíte v ruke kúsok škorice, je to tvrdší hnedý zvitok. Následne sa škorica môže používať celá alebo mletá pri príprave potravín, nápojov, mastí a podobne. Vďaka svojej príjemnej vôni je vhodná napríklad aj na použitie v aromaterapii.

Medzi látkami, ktoré obsahuje, môžeme nájsť napríklad:

  • Beta-karotén
  • Vitamín K
  • Vitamín A
  • Zinok
  • Horčík

A ďalšie látky, napríklad draslík.

Najlepšie účinky cejlónskej škorice

Teraz sa pozrime na jej účinky na zdravie. Opäť zdôrazňujeme, že kasia (alebo čínska škorica) nie je pre človeka veľmi vhodná. Najmä preto, že v posledných rokoch sa čoraz častejšie ozývajú hlasy, že kvôli veľkému množstvu kumarínu, ktorý môže mať negatívny vplyv na pečeň, môže byť jej konzumácia dokonca nežiaduca.

Treba tiež povedať, že hoci sa cejlónska škorica považuje za zaujímavý prírodný prostriedok, jej konzumácia by sa nemala brať na ľahkú váhu, pretože vo vyšších koncentráciách by mohla byť pre človeka toxická. Z tohto dôvodu ju pri varení používajte s rozvahou a hľadajte ju predovšetkým v prírodných potravinových doplnkoch, ktoré majú jasne uvedené dávkovanie.

Zníženie hladiny cukru v krvi

Medzi najčastejšie uvádzané výhody cejlónskej škorice patrí podpora normálnej hladiny cukru v krvi, s ktorou môžu mať niektorí ľudia v súčasnosti problémy. Niekedy však môže byť príliš účinná, takže pri nesprávnom dávkovaní môže hroziť prílišné zníženie hladiny cukru v krvi, čo nemusí byť bezpečné pre niekoho s prediabetom alebo cukrovkou 2. typu. To opäť hovorí v prospech prírodného výživového doplnku, ktorý má odporúčané dávkovanie stanovené výrobcom. Nemusíte sa teda stresovať, či ste si vybrali vhodnú dávku korenia pre seba.

Antioxidant

Cejlónska škorica vás možno prekvapí aj tým, že sa považuje za silný antioxidant. Dokonca sa hovorí, že je porovnateľne účinná ako resveratrol, ktorý je známy najmä z červeného vína. Keďže si však na víno môžeme vypestovať závislosť kvôli obsahu alkoholu a keďže negatíva alkoholu vždy prevažujú nad jeho potenciálnymi pozitívami, pravidelnejší príjem kvalitnej cejlónskej škorice môže byť zaujímavejšou alternatívou. O tomto korení sa tiež hovorí, že dokonca podporuje dlhovekosť.

Podpora normálnej hladiny cholesterolu

Prvé štúdie vykonané so škoricou ukázali, že môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu. „Zlý“ LDL cholesterol je spojený s problémami, ako sú srdcové choroby, ako aj celkovo vysoká hladina cholesterolu. Zdá sa, že škorica pomáha znižovať LDL a celkový cholesterol bez výrazného vplyvu na „dobrý“ HDL cholesterol.

Ako a kedy ju správne užívať?

V malých množstvách môže cejlónsku škoricu konzumovať prakticky každý, kto má chuť na exotiku. Keďže je vhodná na pečenie, varenie a do nápojov, určite sa nemusíte obávať, že by ste ju nevedeli využiť. Zvyčajne sa však odporúča nekupovať mletú škoricu, ale celú škoricu (v rožkoch), ktorú nastrúhate len v prípade potreby.

Môžu ju vyskúšať aj ľudia, ktorí sa snažia udržať normálnu hladinu cukru v krvi, napríklad pri stavoch nazývaných prediabetes a diabetes 2. typu.

Okrem cejlónskej škorice by ste v zložení výživového doplnku mali nájsť aj:

  • Berberín
  • Gymnema sylvestre
  • Kyselina alfa-lipoová
  • Vitamín D3
  • Niacín
  • Chróm
  • Horčík

Nezabudnite tiež, že ak chcete skutočne dostať zvýšenú hladinu cukru v krvi pod kontrolu, mali by ste tiež zmeniť svoj jedálniček, znížiť svoju hmotnosť a podniknúť ďalšie kroky súvisiace so zdravým životným štýlom.

Zdroje informácií

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sko%C5%99icovn%C3%ADk_prav%C3%BD – Škoricovník cejlónsky (česky)

https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-skorice-ma-spoustu-zdravotnich-benefitu-pozor-ale-na-druh-ktery-konzumujete-40045268 – Škorica a jej druhy (česky)

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-ceylon-cinnamon – Výhody cejlónskej škorice (anglicky)

Posledná aktualizácia článku: 27. 3. 2024

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

DIAPIL® je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

Tradičná značka

vyvinuté a vyrobené v ČR

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru