Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenie a dopravu platíme my.

příznaky cukrovky

8 príznakov cukrovky: Ako ich včas rozpoznať?

Zvýšená hladina cukru v krvi sama o sebe nebolí, takže dlho nemusíme ani vedieť, že s naším telom nie je niečo v poriadku. Navyše, keď je hladina glukózy v krvi zvýšená dlhší čas, problémy sa môžu začať objavovať postupne a bez rýchleho zásahu sa môžu dokonca zhoršovať. Ako zistíte, či by ste mali ísť do ordinácie lekára? A ako zmeniť životný štýl, aby ste kompenzovali vyššiu hladinu cukru po oficiálnej diagnóze?

Neexistuje len jedna cukrovka. Vo väčšine prípadov však môžeme diabetes II. typu ovplyvniť svojimi dlhodobými rozhodnutiami a spôsobom života. Diabetes I. typu je vrodený, preto sa často diagnostikuje u malých detí. Príčinou tohto problému je nedostatočná tvorba inzulínu, ktorý potom v tele chýba.

Ďalším známym typom je gestačná cukrovka, ktorá sa zvyčajne prejavuje u tehotných žien. Zvyčajne sa po pôrode vyrieši sama, ale môže zvýšiť riziko vzniku cukrovky 2. typu v budúcnosti. Tá je zvyčajne získaná a výrazne ju ovplyvňuje napríklad naša každodenná strava a množstvo pohybu.

Skôr ako človek skutočne dostane tento druh cukrovky, lekár môže zachytiť prediabetes. Ide o stav, keď je hladina cukru v krvi už zvýšená, ale ešte nedosahuje hodnoty typické pre cukrovku. Prediabetes tiež automaticky neznamená, že sa u vás nakoniec vyvinie cukrovka. Je však dôležité včas upraviť svoj denný režim tak, aby ste podporili normálnu hladinu glukózy.

Ako však v prvom momente zistíte, že s vaším telom nie je niečo v poriadku? A ako sa uistíte, že vaša hladina cukru v krvi je po kontrole v ordinácii v zdravom rozmedzí?

Jak poznat začínající cukrovku?

Na úplném začátku nemusí být poznat skoro nic. Jak se ale hladina krevního cukru postupně zvyšuje, nějaké projevy to již obvykle mívá. Hlavní je, abyste nad nimi nemávali jen tak rukou a věnovali jste jim pozornost. Některé z nich mohou být málo specifické a lze je snadno zaměnit za jiný problém. Proto se snažte zjistit, jestli se u vás příznaků cukrovky vyskytuje víc. A na základě toho ihned jednejte.

8 príznakov cukrovky

Hlad a únava

Glukóza sa v tele využíva ako jeden z hlavných zdrojov energie. Ak je však jej normálny metabolizmus narušený, môže to mať negatívny vplyv na neustálu únavu. Okrem toho si telo bude vyžadovať ďalšiu porciu energie na kompenzáciu vyčerpania, takže sa dostanete tak trochu do začarovaného kruhu.

Častejšie močenie a smäd

Dávajte si tiež pozor na zvýšený príjem tekutín, ktorý je sprevádzaný častejšou potrebou močiť. Je to najmä preto, že obličky začnú produkovať viac moču ako zvyčajne. A keďže močenie podporuje stratu vody, budete musieť piť častejšie a viac.

Sucho v ústach a svrbenie kože

Aj keď máte pocit, že neustále pijete, paradoxne budete mať pravdepodobne problém s častým suchom v ústach. Telo vylučuje viac vody močom, takže sa potom nedostane do tkanív, kde je potrebná. Dôsledkom môže byť práve suchá pokožka a sucho v ústach.

Rozmazané videnie

O niečo závažnejším príznakom cukrovky je rozmazané videnie, ktoré zvyčajne neveští nič dobré. Ak sa u vás tento problém objaví, čo najskôr sa objednajte k svojmu všeobecnému lekárovi.

Kvasinkové infekcie

Zvýšená hladina glukózy v tele môže mať negatívny vplyv aj na vznik rôznych kvasinkových infekcií, ktoré môžu ohrozovať mužov aj ženy. Najčastejšie sa objavujú v intímnej oblasti, ale môžete si ich všimnúť aj pod prsiami alebo medzi prstami. Prípadne na iných miestach, ktoré sú zvyčajne teplé a vlhké.

Pomalé hojenie rán

Ďalším pomerne typickým prejavom cukrovky je pomalšie hojenie rôznych rán a poranení. Môže to byť spôsobené zhoršením kvality krvného obehu, čo môže negatívne ovplyvniť aj funkciu nervov.

Bolesť končatín

Nazýva sa diabetická neuropatia a je opäť jedným zo závažnejších príznakov tohto ochorenia. Ako už bolo spomenuté vyššie, zvýšená hladina cukru v krvi má negatívny vplyv na činnosť nervov, ktoré sa potom môžu začať správať veľmi nepredvídateľne (napríklad môžete stratiť cit alebo pociťovať bolesť, hoci v skutočnosti žiadny signál bolesti neexistuje).

Zvýšená hladina cukru pri meraní

Tento príznak zvyčajne rozpozná len lekár vo svojej ordinácii, kam chodíte kvôli vyššie uvedeným javom. Lekár odoberie vzorku krvi a na jej základe spoľahlivo určí hladinu cukru v krvi. Ak sa ukáže, že máte cukrovku, s najväčšou pravdepodobnosťou vám nariadi upraviť životosprávu a denne odčítavať hodnoty glukometrom, aby zistil, či skutočne kompenzujete vysokú hladinu glukózy.

Jak udržet normální hladinu cukru v krvi?

Jak už bylo uvedeno v úvodu, hladinu krevního cukru máme ve svých rukou. Pozitivně na ni působí celková úprava životního stylu, která zahrnuje například dostatek pohybu a redukci stresu, který může mít na hladinu krevního cukru taktéž velký vliv.

K ruce si také můžete vzít volně prodejný doplněk stravy na podporu normální hladiny krevního cukru, jenž vám může v každé kapsli nabídnout několik látek přírodního původu a dalších živin, které tělo využije pro podporu svých normálních funkcí.

V zložení vyhľadajte konkrétne:

  • Berberín
  • Gymnema sylvestre
  • Škorica cejlónska
  • Kyselina alfa-lipoová
  • Niacín
  • Chróm
  • Horčík
  • Vitamín D3

Pokiaľ ide o stravu, určite by ste sa mali vzdať nezdravých pochutín, polotovarov a rýchleho občerstvenia. Tieto potraviny nám síce niekedy prinášajú duševnú útechu, ale sú plné prázdnych kalórií a ďalších nezdravých zložiek, ktoré môžu nielen zvýšiť hladinu cukru v krvi, ale aj riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Namiesto toho si v pravidelných intervaloch doprajte jedlá bohaté na bielkoviny, primerané množstvo sacharidov (napríklad ryžu alebo celozrnný chlieb) a vlákninu. Mali by ste tiež obmedziť príjem alkoholu, a ak je to možné, úplne sa vyhnúť fajčeniu.

Potom môžete znížiť stres napríklad tým, že si budete písať denník alebo pravidelne meditovať, čo vám pomôže nájsť väčší pokoj v duši.

Zdroje informácií

https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/diabetes/type-2-diabetes/#symptoms-of-type-2-diabetes – Cukrovka typu 2 (anglicky)

https://www.webmd.com/diabetes/understanding-diabetes-symptoms – Skoré príznaky cukrovky (anglicky)

https://www.nzip.cz/clanek/445-cukrovka-2-typu-co-to-je-a-jak-se-leci – Cukrovka 2. typu: Čo to je a ako sa lieči (česky)

Posledná aktualizácia článku: 4. 3. 2024

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

DIAPIL® je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

Tradičná značka

vyvinuté a vyrobené v ČR

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru