Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenie a dopravu platíme my.

Gymnema sylvestre

Gymnema sylvestre: Pomôže znížiť cukor v krvi?

Gymnema sylvestre alebo tiež gymnéma lesná je v poslednom čase veľmi diskutovanou bylinkou, na ktorú sa zameriavajú najmä ľudia bojujúci s vysokou hladinou cukru v krvi. Je však naozaj vhodné spoliehať sa na ňu?

Monitorovanie hladiny cukru v krvi v ordinácii lekára je pre udržanie zdravia veľmi dôležité, pretože cukor (glukóza) je hlavným zdrojom energie v tele. Keď je hladina cukru v krvi stabilná, bunky majú dostatočný prísun energie, čo podporuje správne fungovanie orgánov a celého systému.

Na druhej strane, vysoká hladina cukru môže viesť k mnohým zdravotným problémom vrátane cukrovky, srdcových ochorení, poškodenia nervov a obličiek. Ak vám teda lekár diagnostikuje prediabetes alebo začínajúcu cukrovku 2. typu, je naozaj dôležité brať celú situáciu vážne a zmeniť životný štýl, aby ste ju mali viac pod kontrolou. A to sa nezaobíde bez zníženia hmotnosti, diéty a cvičenia. Mnohí ľudia do tejto zmeny zahŕňajú aj užívanie prírodného výživového doplnku, v ktorého zložení je práve gymnema lesná.

Ale viete o tejto bylinke naozaj všetko?

Čo je to gymnema sylvestre?

Gymnema sylvestre je rastlina používaná v ajurvéde, starobylej forme celostnej medicíny, ktorá sa praktizuje v Indii. Je to trváca liana, ktorá sa vyskytuje v tropických oblastiach Indie, Afriky a Austrálie.

Hindský výraz pre G. sylvestre je gurmar, čo v preklade znamená „ničiteľ cukru“. Je to preto, že listy gymnemy obsahujú zlúčeninu nazývanú kyselina gymnemová, ktorá potláča jej chuť. Práve to môže podporiť liečbu cukrovky, počas ktorej je potrebné obmedziť príjem sacharidov, aj napríklad chudnutie.

Aké sú jeho najlepšie účinky?

Normálna hladina cukru v krvi

Gymnema sylvestre údajne znižuje chuť na cukor a zároveň znižuje rýchlosť vstrebávania cukru a tuku do tela. Tento dvojaký účinok môže pomôcť zvládnuť obezitu, cukrovku a vysoký cholesterol tým, že pomáha ľuďom lepšie sa kontrolovať pri konzumácii sladkostí.

Hlavnou látkou v Gymneme lesnej je kyselina gymnemová. Táto zlúčenina selektívne potláča sladké chute bez toho, aby ovplyvnila vnímanie iných chutí. Štúdie ukázali, že môže znížiť chuť na potraviny s vysokým obsahom cukru. Hoci tieto účinky nastupujú rýchlo, zvyčajne do 30 sekúnd, trvajú len približne jednu hodinu.

Ako to však s cukrom a jeho chuťou funguje v praxi?

Keď sa konzumuje pred sladkým jedlom alebo nápojom, kyselina gymnemová blokuje receptory cukru na chuťových pohárikoch. Táto bylina tak môže znížiť schopnosť vnímať sladkú chuť, a tým znížiť príťažlivosť sladkých jedál.

Predpokladá sa tiež, že táto bylina by mohla zvýšiť produkciu inzulínu, ktorý je dôležitý pre udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi. Z tohto dôvodu sa v kombinácii s inými látkami často pridáva do voľnopredajných výživových doplnkov na podporu normálnej hladiny cukru v krvi.

Metabolizmus a chudnutie

Vzhľadom na vyššie uvedené riadky je celkom pochopiteľné, že ak budete jesť menej sladkostí, bude to mať pozitívny vplyv na našu líniu. Keďže počas prediabetu a cukrovky 2. typu sa zvyčajne odporúča zníženie nadváhy, malo by sa to ľahšie podariť.

Podľa niektorých dostupných informácií môže gymnema sylvestre okrem iného pôsobiť ako blokátor sacharidov a tukov. A aj to sa dá v istom zmysle využiť pri chudnutí. Ako teda vidíte, chuť na sladké a jej kontrolovateľnosť môže ovplyvniť veľa.

Ako ju správne užívať?

Hoci je gymnema sylvestris skutočne zaujímavá bylina, hľadajte ju v kombinácii s inými látkami vo voľnopredajných výživových doplnkoch na podporu normálnej hladiny cukru v krvi, ktoré sa navzájom podporujú.

Okrem gymnena sylvestre hľadajte v zložení aj tieto látky:

Je to v kombinácii s vitamínmi a minerálmi, ktoré môžu podporiť napríklad normálnu hladinu energie a normálnu funkciu metabolizmu.

Samozrejme však nenechávajte všetku tvrdú prácu len na telocvičňu, ale venujte viac pozornosti aj udržiavaniu zdravého životného štýlu. Existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú hladinu cukru v krvi a jej stabilitu a na ktoré často ani nepomyslíme.

Neodporúča sa napríklad jesť veľké porcie jedla, ktoré spôsobujú prudký nárast hladiny cukru v krvi. Namiesto toho sa oplatí jesť menšie porcie, ktoré si počas dňa doprajete častejšie. V dôsledku toho by ste nemali zaznamenať výrazný nárast alebo pokles jeho krivky.

Myslite aj na:

Ak k tomu pridáte pravidelné kontroly u svojho lekára, táto stratégia by mala viesť k tomu, že s jeho pomocou budete schopní stabilizovať svoje zdravie.

Zdroj

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-841/gymnema – Gymnéma (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/gymnema-sylvestre-benefits – 6 výhod gymnémy lesné (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/gymnema-sylvestre-4692940 – Gymnema sylvestre (anglicky)

Posledná aktualizácia článku: 26. 6. 2024

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

DIAPIL® je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

Tradičná značka

vyvinuté a vyrobené v ČR

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru