Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenie a dopravu platíme my.

hyperglykémie

Čo znamená hyperglykémia: Príznaky, hodnoty a pomoc

Diabetici si musia pozorne sledovať hladinu cukru v krvi. Ak príliš klesne alebo naopak stúpne do nebeských výšok, môžu nastať veľmi vážne problémy, ktoré si vyžadujú okamžité riešenie. Ako rozpoznáte hyperglykémiu? A aké sú spôsoby, ako ju dostať pod kontrolu?

Všetci máme počas dňa kolísavú hladinu cukru v krvi. Ak sú však hodnoty glykémie v poriadku, nejde o vážny problém, ale o normálny jav. Ľudia s prediabetom a cukrovkou však môžu mať problémy, pretože dochádza k zmenám v metabolizme sacharidov, ktoré môžu viesť k hypoglykémii (príliš nízka hladina cukru) alebo hyperglykémii (príliš vysoká hladina cukru).

Preto je dôležité, aby ste si priebežne merali hladinu cukru v krvi a podľa toho upravili stravu a celkový životný štýl. To sa však nezaobíde bez potrebných vedomostí, ktoré by mali zahŕňať informácie o tom, ako správne zvládnuť hyperglykémiu, ak sa vyskytne.

Takže teraz sa pohodlne usaďte a príďte sa naučiť niečo nové.

Čo je to hyperglykémia?

Hyperglykémia je stav, pri ktorom dochádza k zvýšeniu glykémie nad normu. Ak sa tento jav nerieši, môže dôjsť k narušeniu acidobázickej rovnováhy organizmu. Taktiež možno očakávať vznik neskorých komplikácií diabetu. Preto je naozaj dôležité udržiavať hladinu cukru v krvi pod kontrolou a prijímať opatrenia, ktoré k tomuto cieľu vedú z dlhodobého hľadiska.

Hodnoty hyperglykémie

Hoci diabetici majú prirodzene vyššie hodnoty glykémie nalačno a po jedle, o hyperglykémii sa hovorí, keď hladina cukru v krvi nalačno dosiahne hodnotu vyššiu ako 6-7 mmol/l. Pri meraní po jedle sa potom za hyperglykémiu považuje hodnota vyššia ako 8-10 mmol/l.

Typické príznaky a prejavy

Príznaky hyperglykémie môžu byť pomerne výrazné. Okrem toho sa môžu, podobne ako pri iných problémoch, zhoršovať.

Medzi bežné prejavy patria:

 • Celková únava
 • Zvýšený výskyt infekcií (napr. plesňových infekcií a infekcií močových ciest)
 • Slabosť
 • Bolesť hlavy
 • Neznesiteľný smäd
 • Sucho v ústach
 • Časté močenie

Okrem toho môže dôjsť aj k zvýšeniu hladiny ketolátok, čo môže spôsobiť pocit nevoľnosti a vracanie. Niekto môže mať aj bolesti brucha. Ak osobe hrozí bezvedomie, jej dych môže byť cítiť po acetóne. V extrémnych prípadoch môže hroziť kolaps, počas ktorého osoba s hyperglykémiou potrebuje okamžitú pomoc niekoho v blízkosti.

Príčiny hyperglykémie

Príčiny hyperglykémie môžu byť rôzne. Jednou z príčin môže byť nesprávne podávanie inzulínu, ktorý pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi. Môže k nej dôjsť aj vtedy, ak vynecháte alebo nesprávne dávkujete iné lieky, ktoré vám lekár predpísal na liečbu cukrovky.

Ďalej môžu byť na vine tieto faktory:

 • Stres
 • Infekčné choroby
 • Prejedanie sa alebo iné chyby v stravovaní

Prvá pomoc a liečba

V prvom rade je dôležité venovať čas meraniu hladiny cukru v krvi, na čo sa používa glukomer. Situácia si môže vyžadovať aj vyšetrenie moču na prítomnosť ketolátok, ak sú hodnoty veľmi vysoké. Ak sa cítite slabí (tak, že sa o seba nedokážete postarať), vyhľadajte čo najskôr lekára alebo priateľa/člena rodiny, ktorý má prístup k vám domov a môže sa o vás primerane postarať.

Ak sa ocitnete v takejto situácii alebo máte možnosť postarať sa o seba, je dôležité dodržať niekoľko dôležitých krokov.

Patria medzi ne:

 • Dostatočný príjem tekutín (ideálne minerálnej vody)
 • Podávanie inzulínu alebo iného lieku na cukrovku
 • Privolanie lekárskej pomoci

Ak neviete, čo robiť v núdzovej situácii, dispečer tiesňového volania vás bude vedieť správne usmerniť a zostane na linke až do príchodu odborníkov.

Ako si udržať normálnu hladinu cukru v krvi?

Ak trpíte cukrovkou 2. typu alebo prediabetom, čo je stav charakterizovaný zvýšenou hladinou cukru v krvi, ktorá ešte nedosahuje hodnoty typické pre cukrovku, môžete k svojej situácii pristupovať niekoľkými spôsobmi. V oboch prípadoch je však žiaduce, aby ste mali dlhodobo väčšiu kontrolu nad svojím životným štýlom.

Jedným z podporných riešení môže byť dlhodobé užívanie voľnopredajných prírodných doplnkov na podporu normálnej hladiny cukru v krvi, ktoré obsahujú komplex vitamínov, bylín a ďalších látok na podporu normálnej hladiny glukózy.

Patria medzi ne:

 • Berberín
 • Gymnema sylvestre
 • Škorica cejlónska
 • Kyselina alfa-lipoová
 • Vitamín D3
 • Chróm
 • Horčík
 • Niacín

Niektoré z týchto látok sú tiež spájané s tým, že pomáhajú potlačiť chuť na sladké, čo sa môže hodiť, keď sa vám nedarí dostať chuť na sladké pod kontrolu. Znížená konzumácia sladkostí môže zároveň prispieť k postupnému znižovaniu hmotnosti, čo je tiež veľmi dôležité pre úspešnú liečbu cukrovky.

Je tiež dôležité, aby ste si priebežne sledovali hladinu cukru v krvi a podľa toho upravovali svoju dennú stravu. Tá by mala zahŕňať najmä potraviny s nižším glykemickým indexom. Nemali by ste tiež zanedbávať objem potravy. Je pre vás oveľa lepšie jesť menšie porcie, ale častejšie. Na cesty si potom so sebou berte občerstvenie, ktoré spĺňa vaše špecifické nutričné požiadavky.

V neposlednom rade venujte pozornosť celkovej stresovej záťaži, ktorá môže tiež ovplyvniť hladinu cukru v krvi. Vhodné pre vás môžu byť relaxačné techniky, ako napríklad joga alebo meditácia. Počas dňa tiež pite dostatočné množstvo vody (nie sladkých nápojov) a niekoľkokrát do týždňa sa snažte vykonávať nejakú fyzickú aktivitu. Nemusí to byť vrcholový šport, môžete začať chôdzou po malý nákup a chodením po schodoch.

Ak sa o seba začnete naozaj dobre starať, mali by ste postupne dostať svoj problém s cukrom v krvi pod kontrolu.

Zdroje informácií

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hyperglykemie – Hyperglykémia (česky)

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperglycemia/symptoms-causes/syc-20373631 – Všetko o hyperglykémii (anglicky)

https://www.cdc.gov/diabetes/managing/manage-blood-sugar.html – Ako udržať hladinu cukru v krvi pod kontrolou (anglicky)

Posledná aktualizácia článku: 17. 1. 2024

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

DIAPIL® je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

Tradičná značka

vyvinuté a vyrobené v ČR

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru